Urządzanie pokoju dziecięcego

Urządzanie pokoju dziecięcego

Zbierz tuzin rodziców, zapytaj ich, jaka jest ich największa skarga na temat sypialni ich dziecka, a prawdopodobnie usłyszysz jakąś wariację: „Wygląda na to, że uderzyło w nią tornado”. Bardzo niewiele dzieci jest urodzonymi organizatorami, a wiele z nich wydaje się zadowolonych z robienia jak największego bałaganu.

Na szczęście nie musisz uciekać się do zamykania drzwi sypialni dziecka, dopóki nie wyprowadzi się na studia. W rzeczywistości zrobisz swoim dzieciom przysługę, jeśli zaczniesz uczyć je umiejętności organizacyjnych od najmłodszych lat. Niechlujna sypialnia może stanowić problem z bezpieczeństwem, a dobre nawyki wyuczone wcześnie, prawdopodobnie pozostaną w dziecku przez całe życie.

Niezależnie od wieku dziecka sekretem dobrze zorganizowanej sypialni dziecięcej jest zapewnienie wielu jasno określonych schowków w całym pokoju. Bez oczywistych sposobów przechowywania swoich rzeczy większość dzieci po prostu zostawia swoje rzeczy na podłodze lub spycha je poza zasięg wzroku, do szafy. Nawet najbardziej uroczy motyw pokoju dziecięcego traci swój urok, gdy pokój jest zdezorganizowany, więc pomóż dziecku nauczyć się dobrych nawyków, zaopatrując sypialnię w sześć podstawowych elementów, a następnie poświęć czas na nauczenie dziecka, jak z nich korzystać.

  1. Duży kufer

Zapomnij o tradycyjnym kartonie; to, czego potrzebuje każda dziecięca sypialnia, to duży kufer lub pudełko na zabawki. Ponieważ jest to przedmiot, który będzie używany przez lata, nie wybieraj dziecięcego wzoru ani kufra, który jest zbyt brzydki, aby pasował do stylu sypialni. Zamiast tego poszukaj dobrze wyglądającego kufra w klasycznym stylu, najlepiej wykonanego z drewna lub metalu, a nie plastiku. Przy wyborze kufra bezpieczeństwo jest najważniejsze. Każdy kufer wchodzący do pokoju dziecka wymaga zatrzasków zabezpieczających, które zapobiegają zatrzaśnięciu pokrywy na małych paluszkach lub zablokowaniu ukrywającego się w nim dziecka.

We wczesnych latach dziecka pudełko na zabawki jest idealnym domem dla pluszowego zwierzaka lub lalki. Gdy Twoje dziecko wkracza do szkoły podstawowej, zawartość prawdopodobnie przestawi się na gry, artykuły artystyczne, zabawki konstrukcyjne i artykuły rzemieślnicze. W wieku przedszkolnym i nastoletnim można dobrze wykorzystać kufer na sprzęt sportowy, gry elektroniczne i kontrolery, przybory szkolne lub instrumenty muzyczne.

  1. Regał

Niezależnie od tego, czy jest to regał, czy półki montowane na ścianie, sypialnia dziecięca potrzebuje wielu półek. Nie potrzebujesz niczego wyszukanego – stary regał z innej części domu jest idealny, zwłaszcza jeśli pomalujesz go na jasny kolor przed ponownym umieszczeniem go w sypialni dziecka. Pamiętaj jednak, aby pewnie przymocować regał do ściany; nie chcesz, żeby się przewrócił, jeśli Twoje małe dziecko zdecyduje się wejść na wyższą półkę.

We wczesnych latach zapewnij wiele koszy lub pudełek z pokrywami o dopasowanych do siebie rozmiarach na dolnych półkach. Najlepszy jest przezroczysty plastik, aby dzieci mogły zobaczyć zawartość. To najlepszy sposób na przechowywanie małych przedmiotów, takich jak kredki i długopisy, klocki Lego i inne zabawki budowlane, miniaturowe plastikowe zwierzęta i lalki, artykuły rzemieślnicze i wszystkie inne niechlujne, wieloczęściowe zabawki, tak uwielbiane w tej grupie wiekowej.

Gdy Twoje dziecko rośnie, możesz zrezygnować z niektórych koszy, ale nie wszystkich. Nadal przydadzą się do koralików i innych drobnych artykułów rzemieślniczych, farb lub markerów oraz małych zabawek. Na otwartych półkach można przechowywać książki, przedmioty kolekcjonerskie, trofea lub artykuły sportowe i szkolne. Nastolatki prawdopodobnie zapełnią półki książkami i przedmiotami kolekcjonerskimi.

  1. Szafka z drzwiami

Zawsze dobrze jest mieć przynajmniej jedną małą szafkę z drzwiami w sypialni dziecka. Może to być mała szafka z innej części domu – dobrze sprawdzają się oszczędzające miejsce szafki do łazienek – regał z drzwiami lub nawet mała szafka. Tutaj można ukryć zabawki elektroniczne, kontrolery gier wideo i duże przedmioty o dziwnych kształtach, takie jak ukończone konstrukcje Lego, projekty szkolne i sprzęt sportowy.

  1. Kredens

Nie trzeba dodawać, że każda sypialnia, zarówno dziecięca, jak i dla dorosłych, potrzebuje komody. Zacznij uczyć dziecko porządnego układania ubrań w szufladach, gdy tylko osiągnie odpowiedni wiek i zrozumie Twoje wskazówki. Użyj obrazków, aby oznaczyć każdą szufladę zawartością: piżamy, T-shirty, bieliznę, skarpetki. W dzień prania pozwól dziecku włożyć czyste, złożone ubranie do odpowiednich szuflad. Małe dzieci lubią takie zajęcia, a nawyk będzie trwał, gdy zabawa się skończy.

Starsze dzieci nie będą potrzebować etykiet, ale mogą potrzebować pomocy w podjęciu decyzji, jak najlepiej pogrupować ubrania w szufladach komody. W razie potrzeby pomagaj, a w dzień prania przypomnij dziecku, aby włożyło czyste ubranie do odpowiednich szuflad.

  1. Organizer do szafy

Trudno mieć schludną szafę bez jakiegoś organizera. Twoje małe dziecko potrzebuje przynajmniej pręta do szafy na tyle nisko, aby mogło łatwo powiesić ubrania, kosza na brudne pranie oraz kilku półek lub wiszącego organizera kieszonkowego do przechowywania butów, swetrów i akcesoriów.

Gdy Twoje dziecko będzie rosło, prawdopodobnie będzie potrzebować nieco bardziej wyrafinowanego organizera do obsługi większej garderoby i kontrolowania akcesoriów i butów. Jeśli szafa jest wystarczająco duża, włóż do niej małą komodę lub zainstaluj organizer z wieloma szufladami i półkami.

  1. Schowek pod łóżkiem

Jeden lub dwa duże plastikowe pojemniki do przechowywania pod łóżkiem zawsze się przydadzą. W zależności od wieku Twojego dziecka, idealnie nadają się do przechowywania ubrań poza sezonem, dużych bloków papieru do rysowania, dzieł sztuki, które dziecko chce zachować, dodatkowej pościeli, sprzętu sportowego, dziwnych kolekcji, które lubią dzieci oraz gier planszowych lub sprzętu elektronicznego. Przezroczysty plastik ułatwia znalezienie pożądanego przedmiotu bez rozrzucania zawartości pudełka na podłodze.

Nawet mając wszystkie te narzędzia, Twoje dziecko może nie zawsze utrzymywać sypialnię tak schludną, jak byś chciał. Ale szanse są znacznie większe, gdy ma łatwy dostęp do przechowywania i od czasu do czasu delikatne przypomnienie: „Miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu”.