Jakie krzewy owocowe do małego ogrodu?

Jakie krzewy owocowe do małego ogrodu?

Myślisz o uprawie własnych krzewów owocowych? Bez względu na to, jak mało masz miejsca, prawie zawsze znajdzie się przestrzeń na przynajmniej jedno drzewo owocowe.

Smak i satysfakcja ze zbierania własnych owoców to jedna z przyjemności życia!

5 wskazówek dotyczących krzewów owocowych w małych ogrodach

Uprawiam DUŻO drzew owocowych na małej przestrzeni. Niektóre w doniczkach, inne w ogrodzie. Każdego roku zbieram kilogramy owoców. Niektóre drzewa owocowe są młode i na dobrej drodze do produkcji owoców. Inne regularnie dostarczają jedzenie na stół!

Uprawiam wiele tropikalnych drzew owocowych, takich jak banany, papaja, mango, morwy, cytrusy i brzoskwinie. Poznanie każdego owocu i tego, ile miejsca wymaga, aby być produktywnym, wymaga czasu.

Może to być przytłaczające, jeśli dopiero zaczynasz uprawiać drzewa owocowe, więc mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci uniknąć kosztownych błędów.

1. Uprawiaj tylko owoce, które uwielbiasz jeść

Drzewa owocowe to inwestycja długoterminowa – w czas, przestrzeń i pieniądze. Myślę o moich drzewach owocowych jako o V.I.P. w ogrodzie. Very imporntant plants! Otrzymują najlepszą pozycję i specjalne traktowanie, więc po co zawracać sobie głowę uprawą owoców, których nie lubisz?

Jak wybrać, jeśli kochasz WSZYSTKIE owoce? Odpowiedz sobie na pytanie, na który owoc wydajesz najwięcej pieniędzy. Których owoców jesz najwięcej? Rozważ dodanie właśnie tych owoców do swojej listy życzeń.

To dobry punkt wyjścia do poszukiwania odmian, które mogą być odpowiednie do uprawy w Twoim ogródku.

Mój mąż zawsze chciał mieć brzoskwinię, więc znalazłam tropikalną brzoskwinię, która co roku wydaje pulchne owoce.

2. Wybierz owoce, które pasują do Twojego nasłonecznienia, przestrzeni i klimatu

Jeśli masz ograniczone światło słoneczne, twoje wybory dotyczące owoców będą bardziej ograniczone niż w przypadku 6-8 godzin światła słonecznego dziennie. Większość drzew owocowych potrzebuje przynajmniej trochę słońca, aby zapewnić zdrowe zbiory, a większość preferuje pełne słońce. Jednak są też owoce, które rosną w półcieniu, więc nie rozpaczaj!

Przestrzeń pionowa

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę swoją pionową przestrzeń jako potencjalny obszar do uprawy owoców. Niektóre owoce można do tego przyzwyczaić (trenować, aby rosły pionowo na ramie).

Jabłka, gruszki, morele i śliwki to kilka drzew owocowych nadających się do wzrostu na kratach, ogrodzeniach, a nawet niewykorzystanej pionowej przestrzeni wzdłuż ścian.

Trawnik a drzewa owocowe

Jeśli poświęcasz dużo czasu na koszenie, podlewanie i pielęgnację trawy, jaki zwrot otrzymasz za swoje wysiłki? Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, które naprawdę potrzebują przestrzeni, prawdopodobnie możesz uzasadnić swój trawnik. Jeśli jednak masz mało miejsca na drzewa owocowe, rozważ zamianę trawy na krzewy. Możesz uprawiać kilogramy owoców każdego roku w tej samej przestrzeni! Trawnik czy cytryny? Mmm… zostawię cię, żebyś się nad tym zastanowił.

Klimat

Jest tak wiele odmian drzew owocowych do wyboru, ale jednym z najważniejszych czynników jest twój niepowtarzalny klimat. Skontaktuj się z lokalnymi szkółkami, porozmawiaj z sąsiadami, odwiedź lokalne ogrody lub rolników w Twojej okolicy, aby dowiedzieć się, co rośnie dobrze.

Podczas gdy większość jabłek rozwija się w zimnym klimacie w Australii, na subtropikach, w których mieszkam, na szczęście możemy uprawiać tropikalne odmiany jabłek! Znalezienie odpowiednich odmian drzew owocowych w Twojej okolicy może wymagać trochę wysiłku, ale może to mieć wpływ na długoterminowy sukces drzew owocowych.

Możesz również stworzyć odpowiedni mikroklimat dla drzewa owocowego, które chcesz uprawiać np. zapewniając schronienie lub sadząc przy ceglanych ścianach, aby skorzystać z odbitego ciepła.

3. Karłowate drzewa owocowe

Większość drzew owocowych osiąga zazwyczaj wysokość co najmniej 4,5 m (15 stóp), jeśli nie jest przycinana. W małym ogrodzie większość z nas nie miałaby miejsca na więcej niż kilka drzew tej wielkości. Jeśli chcesz wyhodować kilka odmian, szybko zapełnisz przestrzeń lub będziesz musiał spędzić DUŻO czasu na przycinaniu.

Więc jakie jest rozwiązanie? Karłowate drzewa owocowe! Są one szczepione na korzeniach pokrewnego gatunku – krótszego, bardziej zwartego „kuzyna” drzewa owocowego! Tak więc karłowate drzewa owocowe rosną na mniejszej przestrzeni i na niższej wysokości, niż gdyby wyrosły na własnych korzeniach.

Kompaktowe karłowate drzewa owocowe oferują szereg korzyści:

  • Nie potrzebują dużo przycinania;
  • Często owocują w wieku poniżej dwóch lat;
  • Owoce mają taką samą wielkość jak zwykłych drzew owocowych;
  • Są bardziej odpowiednie do balkonów i sadzenia w wąskich przestrzeniach;
  • Są łatwiejsze do okrycia siatkami (chronią przed ptakami i zwierzętami);
  • Są znacznie łatwiej dostępne podczas zbiorów – bez drabin!

Niektóre podkładki karłowate oferują inne korzyści, takie jak odporność na choroby, na gleby wilgotne lub suche; silny, energiczny wzrost; lub zdolność do wytrzymywania wiatrów.

4. Uprawa drzew owocowych w doniczkach

Możesz myśleć o wyhodowaniu drzewa owocowego w donicy, a nie w ogrodzie ze względu na ograniczenia przestrzeni lub wynajem działki. Jeśli tak, należy rozważyć inne kwestie, takie jak:

  • Rozmiar doniczki ograniczy wzrost twojego drzewa owocowego.
  • Będziesz musiał ponownie umieścić doniczkę w większym pojemniku, gdy drzewo rośnie, prawdopodobnie przynajmniej co 18 miesięcy – 2 lata.
  • Kształt doniczki powinien ułatwiać usunięcie drzewa. Torby do uprawy i tkaniny Smart Pots to kilka rozwiązań. Wybieraj tylko doniczki, które mają proste boki lub zwężają się w kierunku dna, aby ułatwić ich zdejmowanie.
  • Wiele doniczek (zwłaszcza z niewypalonej gliny i mieszanki ogrodniczej) szybko wysycha. Rozważ więc niewymagający konserwacji system nawadniania, taki jak EasiOyYa, aby utrzymać wilgoć drzewa owocowego w doniczce.

5. Zapylanie drzew owocowych

Wiele drzew owocowych potrzebuje zapylaczy, takich jak pszczoły, pożyteczne owady lub nietoperze, aby zapłodnić kwiaty i „zawiązać” owoce. Inne odmiany drzew owocowych wymagają więcej niż jednego drzewa do zapylenia krzyżowego. Jeśli chcesz mieć różnorodne owoce na małej powierzchni, może to stanowić wyzwanie. Brak zapylenia = brak owoców!

W małym ogrodzie jednym z najłatwiejszych rozwiązań jest zakup drzew owocowych, które są „samozapylające”. Niektóre drzewa owocowe, które zwykle są samozapładniane, to cytrusy, figi, brzoskwinie, morele i nektarynki. Możesz również zauważyć, że niektóre drzewa z wieloma szczepami, takie jak cytrusy (cytryna, pomarańcza i mandarynka na jednym drzewie), również są samozapylające.