jaki grzejnik elektryczny wybrać

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Grzejnik elektryczny to dodatkowe źródło ciepła, które świetnie sprawdzi się w domu szczególnie w chłodniejsze dni. W sklepach budowlanych znajdziesz różne typy grzejników pokojowych i łazienkowych. Większość modeli charakteryzuje się łatwym montażem i bezproblemową obsługą. Czym kierować się przy wyborze grzejnika elektrycznego?

Najważniejsze kryterium, czyli moc

Właściwie dobrana moc grzejnika elektrycznego to gwarancja równomiernie ogrzanego pomieszczenia. W sklepach dostępne są modele grzejników o mocy od 120 do 2500 W. To, na jaką moc się zdecydujesz, będzie zależeć głównie od następujących czynników:

  • wielkość pomieszczenia (metraż),
  • grubość ścian,
  • liczba i szczelność okien,
  • szczelność drzwi.

Jeśli masz problem z samodzielnym dokonaniem pomiarów, możesz wypróbować internetowy kalkulator doboru mocy grzejnika. Zawsze warto skorzystać również z porady fachowca lub sprzedawcy w sklepie. 

Rodzaje grzejników elektrycznych

Grzejniki elektryczne, dostępne na rynku, różnią się budową i zasadami działania. Najpopularniejsze rodzaje to grzejniki elektryczne konwekcyjne (tzw. konwektory), olejowe i ceramiczne. Grzejniki konwektorowe są lekkie i bardzo szybko nagrzewają pomieszczenie. Zazwyczaj posiadają również termostat i trzystopniową regulację temperatury. Działają dzięki wykorzystaniu zjawiska konwekcji – zimne powietrze jest zasysane przez grzałkę i ogrzewane, a następnie oddawane na zewnątrz górą. Grzejnik elektryczny olejowy nagrzewa się dłużej niż konwektor, ale za to oddaje ciepło jeszcze długo po odłączeniu go od prądu. Poza tym nie wysusza powietrza. Działa dzięki znajdującemu się wewnątrz podgrzanemu olejowi. Grzejnik elektryczny ceramiczny wyglądem przypomina klasyczny kaloryfer. W środku posiada ceramiczny wkład, który nagrzewa się po podłączeniu urządzenia do prądu. Modele ceramiczne znajdziesz w sklepach w atrakcyjnych cenach. Są bardzo efektywne i łatwe w obsłudze. 

Grzejnik elektryczny – stojący czy wiszący?

Grzejniki elektryczne różnią się również wyglądem i sposobem montażu. Wybierając grzejnik łazienkowy elektryczny, warto postawić na wersję montowaną w ścianie. Łazienki to zazwyczaj małe pomieszczenia, więc wiszący model nie będzie zajmował cennej przestrzeni. Grzejnik elektryczny wiszący świetnie sprawdzi się także w pokoju dziecka. Przykręcony na stałe do ściany gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i może być elementem dekoracyjnym pokoju. Producenci coraz częściej stawiają na designerskie modele grzejników. Przykładowo grzejnik łazienkowy elektryczny znajdziesz teraz nie tylko w białym kolorze, ale również w barwach czerni, fioletu i czerwieni. Niektóre modele zaskakują także oryginalnym kształtem.