Jak wyleczyć hemoroidy?

Jak wyleczyć hemoroidy?

Hemoroidy to spuchnięte żyły w odbycie i odbytnicy. Typowe objawy mogą obejmować ból, swędzenie i krwawienie z odbytu. Mogą rozwijać się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu i odbytnicy, zwane odpowiednio hemoroidami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Hemoroidy to niezwykle powszechny problem. Szacuje się, że 75 procent Amerykanów doświadcza ich w pewnym momencie. Chociaż zwykle ustępują same w ciągu kilku tygodni, mogą powodować lekki lub ciężki dyskomfort. Domowe środki zaradcze mogą uczynić je bardziej znośnymi.

1. Oczar wirginijski

Oczar wirginijski może zmniejszyć swędzenie i ból, dwa główne objawy hemoroidów. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, więc może również zmniejszać obrzęk.

Oczar wirginijski można kupić w postaci płynnej i nakładać bezpośrednio na hemoroidy. Można go również znaleźć w produktach takich jak chusteczki przeciw swędzeniu i mydła.

2. Aloe vera

Żel Aloe Vera był od dawna stosowany w leczeniu hemoroidów i różnych chorób skóry. Uważa się, że ma właściwości przeciwzapalne, co może pomóc zmniejszyć podrażnienia.

Chociaż nie ma wystarczających dowodów klinicznych na skuteczność żelu Aloe Vera na hemoroidy, wymienia się go jako bardzo bezpieczny do stosowania miejscowego.

Żel można znaleźć jako składnik innych produktów, ale na hemoroidy należy używać wyłącznie czystego żelu Aloe Vera. Czysty żel Aloe Vera można również zbierać bezpośrednio z liści aloesu.

Niektórzy ludzie są uczuleni na aloes, szczególnie ci, którzy mają alergię na czosnek lub cebulę. Sprawdź, czy nie masz reakcji alergicznej, wcierając niewielką ilość na przedramię. Poczekaj od 24 do 48 godzin. Jeśli nie nastąpi żadna reakcja, użycie powinno być bezpieczne.

3. Ciepła kąpiel z solą Epsom

Ciepłe kąpiele mogą pomóc złagodzić podrażnienia spowodowane hemoroidami. Możesz użyć wanny nasiadowej, czyli małej plastikowej wanny, którą można umieścić na desce sedesowej, lub wziąć kąpiel w wannie.

Według Harvard Health najskuteczniejsze będzie branie ciepłej kąpieli przez 20 minut po każdym wypróżnieniu. Dodanie soli Epsom do kąpieli może zapewnić dodatkową ulgę, zmniejszając ból.

4. Maści dostępne bez recepty

Dostępne bez recepty maści i kremy, takie jak Preparat H, można znaleźć w prawie każdej aptece i mogą one przynieść natychmiastową ulgę. Niektóre mogą nawet zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie hemoroidów.

Jeśli jednak używasz kremu z hydrokortyzonem, nie używaj go jednorazowo dłużej niż tydzień.

5. Kojące chusteczki

Używanie papieru toaletowego po wypróżnieniu może pogorszyć istniejące hemoroidy. Chusteczki mogą pomóc w utrzymaniu czystości, nie powodując dalszych podrażnień. Dla dodatkowego wzmocnienia możesz znaleźć kojące chusteczki, przeciw hemoroidom, z takimi składnikami jak oczar wirginijski lub aloes.

Upewnij się, że wybrane chusteczki nie zawierają alkoholu, perfum ani innych substancji drażniących. Substancje te mogą nasilać objawy zamiast je łagodzić.

6. Zimne okłady

Zastosuj okłady z lodu lub zimne okłady na odbyt, aby złagodzić obrzęk przez 15 minut za każdym razem. W przypadku dużych, bolesnych hemoroidów może to być niezwykle skuteczne leczenie. Zawsze zawijaj lód w ściereczkę lub papierowy ręcznik i nigdy nie nakładaj zamrożonych przedmiotów bezpośrednio na skórę.

7. Zmiękczacze stolca

Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, środki zmiękczające stolec lub suplementy błonnika, takie jak babka płesznik, mogą pomóc zmniejszyć zaparcia, zmiękczyć stolec i ułatwić szybkie, bezbolesne wypróżnienia.

Wiele z tych środków zmiękczających stolec występuje w postaci proszków, kapsułek i płynów, które przyjmujesz doustnie od jednego do trzech razy dziennie.

8. Luźna, bawełniana odzież

Zamiana obcisłych ubrań na wykonane z poliestru i ultra oddychającej bawełny (zwłaszcza bawełnianej bielizny) może pomóc w utrzymaniu czystości i suchości okolicy odbytu. Może to potencjalnie zmniejszyć objawy hemoroidów. Unikaj używania perfumowanych detergentów lub zmiękczaczy do tkanin, aby zmniejszyć podrażnienia.

Zapobieganie hemoroidom

Styl życia i zmiany diety to najlepszy sposób na zapobieganie hemoroidom. Pozostawanie aktywnym fizycznie i zdrowe odżywianie pomaga w regularnym wypróżnianiu.

Jedz dużo pokarmów bogatych w błonnik (szczególnie z roślin) i pij dużo wody, aby utrzymać prawidłowy przebieg procesu trawienia i zapobiec zaparciom. Regularne ćwiczenia i unikanie siedzenia przez dłuższy czas mogą również pomóc w zapobieganiu hemoroidom.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zaparć jest pójście do łazienki, gdy po raz pierwszy poczujesz chęć. Opóźnienie wypróżnienia pozwala jelitom na ponowne wchłanianie wody ze stolca. To sprawia, że ​​stolec jest trudniejszy, gdy w końcu pójdziesz.

Kiedy iść do lekarza?

Hemoroidy są zazwyczaj łatwe do samodzielnego wyleczenia. W bardzo rzadkich przypadkach hemoroidy mogą powodować komplikacje.

Przewlekła utrata krwi przez hemoroidy może powodować anemię, czyli niedobór czerwonych krwinek. Hemoroidy wewnętrzne mogą również wpływać na odcięty dopływ krwi, co może powodować silny ból.

Jeśli domowe kuracje nie przyniosą efektów po ponad dwóch tygodniach, umów się na wizytę u lekarza. Twój lekarz pierwszego kontaktu może zdiagnozować i leczyć hemoroidy. Może wypisywać recepty na lecznicze kremy, maści i czopki.

Jeśli te metody nie zadziałają, może zalecić takie zabiegi jak operacja usunięcia hemoroidów. Powinieneś również umówić się na wizytę do lekarza od razu, jeśli zauważysz krwawienie z odbytu po raz pierwszy lub jeśli krwawienie z odbytu wzrośnie.