Jak urządzić dom z poddaszem do adaptacji

Jak urządzić dom z poddaszem do adaptacji

To, jaką strych będzie pełnił funkcję w naszym domu, zależy od naszych preferencji oraz wyobraźni. Wystarczy odrobina pracy, by zaniedbany składzik na nieużywane rzeczy przearanżować w ładną przestrzeń o różnym przeznaczeniu.

O strychu, który stał się poddaszem

Strych to miejsce wszystkim dobrze znane, przede wszystkim jako składzik rzeczy starych, nieużywanych albo takich, które może się jeszcze kiedyś przydadzą. Na strych zanosi się rzeczy, potem się w nich grzebie i wygrzebuje jakieś starocie, które po jakimś czasie znów się tam umieszcza. Strych bywa brudny, zakurzony, zaniedbany. Czasem jest zupełnie nieużywany. Takie potraktowanie przestrzeni jest niewykorzystaniem jej potencjału. Dobrze zagospodarowany strych przestaje być zaniedbanym starym strychem i staje się funkcjonalnym poddaszem. Dom z poddaszem do adaptacji to dom z dodatkowym pomieszczeniem, które może stać się pokojem dziecka, pracownią malarską, bawialnią, gabinetem, czytelnią. Wszystko zależy od potrzeb lokatora.

Jak wykorzystać dom z poddaszem do adaptacji

Jeśli mamy taki dom albo zdecydujemy się na jego kupno, warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania tej dodatkowej przestrzeni. Jeśli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, np. pokoju albo salonu, to musimy zadbać o odpowiednie docieplenie poddasza i podłączenie instalacji elektrycznej. Poddasze musi być odpowiednio skonstruowane, ściany muszą mieć wysokość umożliwiającą swobodne poruszanie się, musimy zadbać o okna, które doświetlą przestrzeń. Jeśli decydujemy się na kupno nowego domu i chcemy zaaranżować poddasze do celów mieszkalnych, to warto poszukać ofert, które to uwzględniają. Gotowy dom z poddaszem do adaptacji daje możliwość aranżacji przestrzeni bez potrzeby zmiany konstrukcji ścian i dachu. To zmniejsza koszt związany z adaptacją strychu i ułatwia całą procedurę. Wystarczy tylko wybrać zastosowanie poddasza i je odpowiednio urządzić.

Kilka pomysłów na aranżację poddasza

Zakładając, że strych to przestrzeń dodatkowa, która dotychczas nie była uwzględniana w planowaniu zagospodarowania domu, dobrym rozwiązaniem jest potraktowanie jej wyjątkowo. Może stać się ona pracownią albo gabinetem. Miejscem, w którym dorośli będą mogli w spokoju pracować albo aktywnie spędzać swój wolny czas rozwijając swoje pasje. Na strychu możemy umieścić biblioteczkę i kącik do czytania, na spadzistym dachu zamieścić projektor, który umożliwi oglądanie filmów z podłogi. Jeśli nie potrzebujemy przestrzeni do pracy, to poddasze może stać się miejscem zabawy – wygodną bawialnią, w której będzie można nocami oglądać gwiazdy przez dachowe okna. Dom z poddaszem do adaptacji to dom z dodatkową przestrzenią, którą można wykorzystać w zgodzie ze swoją kreatywnością.