Jak nauczyć się dobrze ubierać?

Jak nauczyć się dobrze ubierać?

Jest to jedna z tych rzeczy, których wielu ludzi uczy się dorastając, ale jeśli przegapiłaś tę ekspozycję, nauka w późniejszym życiu nie jest tak łatwa i prosta. Zaletą jest to, że większość tego, czego musisz się nauczyć, to obserwacja, a każdego dnia masz wokół siebie setki przykładów, z których możesz się uczyć. Zanim przyjrzysz się wyborom ubrań innych ludzi, zacznij od spojrzenia na własne.

Przeprowadź audyt garderoby

Zanim wyjdziesz kupić coś nowego, pierwszym miejscem, w którym powinnaś zrobić zakupy, jest własna szafa. Jeśli jesteś osobą dorosłą z pracą, prawdopodobnie jesteś zabezpieczona na co najmniej trzy sytuacje: pracy, wypadów towarzyskich i leniwych chwil w domu. Niektóre ubrania mogą służyć różnym celom (na przykład dżinsy, w których wychodzisz, mogą być wystarczająco wygodne, aby oglądać Netflix), ale prawdopodobnie możesz zestawić stroje przynajmniej na takie sytuacje.

Jednak bycie dobrze ubranym zaczyna się od przygotowania się na daną sytuację. Niewiele osób, które świetnie wyglądają w swoich strojach, zaczęło od wizyty w sklepie tuż przed przybyciem. Zrób przegląd swojej szafy. Zadaj sobie pytanie, czy byłabyś gotowa już teraz ubrać się na następujące wydarzenia:

  • Wesela
  • Pogrzeby
  • Rozmowy kwalifikacyjne
  • Eleganckie wyjścia do restauracji
  • Urodziny / ukończenia szkoły / rocznice

Ta lista nie jest wyczerpująca, ale jako dorosła (szczególnie jeśli jesteś młoda), prawdopodobnie możesz spodziewać się zaproszenia na co najmniej kilka wydarzeń z tej listy – jeśli nie wszystkie – w danym roku. Czy masz odzież odpowiednią na każdą imprezę? Jeśli nie, zacznij wybierać konkretne wydarzenia, na które chcesz lub musisz być przygotowana i zacznij właśnie tam.

Poznaj podstawy konkretnych sytuacji

Istnieją pewne podstawy, które mają zastosowanie w każdej sytuacji. Oto niepełna lista zasad, które powinnaś uwzględnić:

  • Kupuj pasujące ubrania. Często lepiej jest nosić ubrania, które są nieco większe niż normalnie. 
  • Noś rzeczy, w których czujesz się komfortowo. Jednym z powodów, dla których nosisz ładniejsze ubrania, poza dopasowaniem się do aktualnego wydarzenia, jest zwiększenie pewności siebie. Jeśli nie możesz cieszyć się wyglądem lub twoje ubrania nie wydają się naturalne, będziesz wiercić się i krzywić.
  • Gdy już określisz, na jakich okazjach chcesz się najpierw skupić, możesz zacząć szukać strojów na określone wydarzenia. Czy garnitur na rozmowę kwalifikacyjną jest przesadą? Jaki rodzaj sukienki założyć na wesele? Ile musisz wydać na obiad, zanim dżinsy przestaną być w porządku? Zadawaj te pytania indywidualnie dla każdego przypadku.

Gdy już określisz, w jakich sytuacjach chcesz się ubierać, możesz zacząć szukać odpowiednich stylizacji. Źródła tych informacji nie zawsze będą takie same. Na przykład, możesz znaleźć porady, jak się ubrać do pracy, ale być może będziesz musiała skorzystać z innych witryn, aby znaleźć idealny strój do klubu. Z czasem umiejętności i sztuczki, których nauczysz się dla jednego stroju, zostaną przeniesione na inne sytuacje. Nie przytłaczaj się, próbując kupić ubrania warte setki dolarów na każdą możliwą imprezę, o której nawet nie wiesz, że jeszcze się wybierasz. Zdobądź ubrania na kolację, na którą wybierasz się w przyszłym tygodniu, a doświadczenie, które tam uzyskasz, da Ci pogląd, jakie buty powinnaś założyć do biura.

Znajdź mentora lub grupę osób do wyrażenia opinii

Żadna ilość googlowania nie powie Ci, że dobrze wyglądasz. Twoje ciało jest wyjątkowe i istnieją dziesiątki czynników, które mogą sprawić, że strój, który wygląda fantastycznie na jednej osobie, będzie wyglądał okropnie na innej (lub odwrotnie). Najlepszym sposobem, aby wyglądać wspaniale, jest osobiście przyjrzeć się, jak ubrania pasują do Ciebie. Im większe doświadczenie ma dana osoba w podejmowaniu decyzji dotyczących mody, tym lepiej.

Jeśli nie możesz znaleźć kogoś, kto pomoże Ci trenować, nadal istnieją inne opcje. Reddit ma dedykowane subreddity poświęcone pomaganiu zarówno mężczyznom, jak i kobietom w uzyskaniu odpowiedzi na pytania, a także publikowaniu zdjęć z prośbą o opinie. Są również aplikacje i strony, takie jak Fashism, które istnieją wyłącznie po to, aby dzielić się strojami i uzyskiwać opinie lub inspiracje.

Jeśli nie czujesz się komfortowo, udostępniając swoje zdjęcia online (i masz trochę gotówki do wydania), możesz zatrudnić osobistego doradcę. W niektórych przypadkach cała ich praca polega na znalezieniu poszukiwanych ubrań i dostarczeniu ich do Ciebie, ale inni przeprowadzą Cię przez ten proces i udzielą informacji zwrotnej. Alternatywnie, jeśli chcesz zaoszczędzić te pieniądze, możesz poprosić pracowników sklepów odzieżowych o opinie. Nie zajmuj całego ich czasu – większość z nich ma mnóstwo innych obowiązków do wykonania – ale jeśli pójdziesz do dowolnego rodzaju wyspecjalizowanych punktów sprzedaży, wielu pracowników jest nie tylko skłonnych zwracać uwagę na to, co wygląda dobrze, ale także są po to, aby pomóc Ci znaleźć coś, co będzie dla Ciebie odpowiednie.

Czytaj strony o modzie (i czytaj dalej)

Po opanowaniu podstaw możesz zacząć zagłębiać się w niuanse swojej garderoby. W tym miejscu specjalistyczne witryny i publikacje dla mężczyzn i kobiet mogą być przydatne w śledzeniu na bieżąco zmian stylu w czasie. Chociaż w latach 90. być może byłaś w stanie założyć kombinezon z jednym paskiem, dziś nie mogłabyś tego zrobić. Moda ewoluuje w czasie. Nadążanie za aktualnymi trendami – przynajmniej do pewnego stopnia – to tylko kolejna część procesu.

Pamiętaj też, że każda subskrybowana publikacja będzie miała swój własny styl. Sprawdź kilka magazynów i witryn i zobacz, jak bardzo ich styl jest powiązany z Twoim. Nie zagłębiaj się tylko w pierwszą publikację z Robertem Downeyem Jr. na okładce (głównie dlatego, że nie możesz wyciągnąć tego, co on … to Iron Man), ale zamiast tego znajdź coś, co oferuje wskazówki w stylu, którego szukasz.

Ale co ważniejsze, znajdź zasoby dla stylu, który lubisz i w którym będziesz czuć się komfortowo. Nie bierz tylko pierwszej kopii GQ, którą możesz znaleźć i nie kupuj czegokolwiek, co ma na sobie Bryan Cranston. Twoja garderoba musi odzwierciedlać Twój osobisty styl, a także być czymś, w czym możesz się dobrze czuć.

Pamiętaj też o podstawowych zasadach w każdej etykiecie: podążaj za gospodarzem i nie odbiegaj zbytnio od tłumu. Jeśli chcesz się ubrać do pracy, dowiedz się, jak ubiera się twój szef (a także doświadczeni współpracownicy, którzy są na twoim poziomie). Jeśli wybierasz się na wesele, nie chcesz przeszkadzać młodej parze, ale powinnaś pasować do większości gości. Kiedy już to rozumiesz, będziesz zadowolona z tego, co widzisz w lustrze.